SVEITSIN GRAND CANYON
Switzerland

Koska tilanne täällä Sveitsissä ei ole mikään parhain, niin ei ole kyllä tullut tehtyä oikeastaan nyt mitään kodin ulkopuolella. Päivät kuluvat itsellä töiden, kotitreenien ja kävelylenkkien muodossa, mutta toissapäivänä päätettiin vähän piristää arkea ja tehdä pitkästä aikaa pieni luontoretki muutaman ystävän kanssa täältä. Voin kertoa, että teki kyllä hyvää! Olin mm. tuossa kuukauden putkeen näkemättä ketään muuta kuin Petteriä ja ruokakaupan kassatyöntekijöitä. Sosiaaliset kontaktit ovat olleet siis todella minimissä.


Olen myös todella onnellinen siitä miten hyvin on pystynyt lyhyessä ajassa tutustumaan täällä Petterin joukkuekavereiden tyttöystäviin ja vaimoihin, vaikka kovin montaa kertaa ei ollakaan ehditty tekemään asioita vielä yhdessä. Kaikki paikalliset elävät täällä myös tiukasti kotipainotteista elämää, mutta ollaan tsempattu sitten toinen toisiamme IG viestien ja ryhmächattien muodossa. Onneksi kauden alussa ehti sentään tapaamaan suurimman osan tytöistä, kun kotipeleissä sai olla vielä yleisöä. Toivottavasti tilanne palautuu taas jossain vaiheessa, mutta sen näkee sitten.






On ollut kyllä kertakaikkisen outo vuosi, mutta on ollut vaan pakko hyväksyä se, ettei tietyille asioille voi mitään. Elämä on tällä hetkellä todella epävarmaa kaiken suhteen, mutta suurta lohtua tuo se tieto, että ensi vuonna meitä odottaa varmasti niin paljon ilon ja onnen asioita. Kunhan nyt pysytään koko perhe vaan terveenä ja saadaan meidän tyttö turvallisesti maailmaan, niin kaikki ympärillä loksahtelee kyllä paikoilleen.
Tuntuu ihan hullulta, että täällä alkoi nyt jo viimeinen kolmannes ja laskettu päivä häämöttää alle kolmen kuukauden päässä. Nyt kun tähän kolmeen kuukauteen mahtuu vielä omat synttärit, joulu ja uusi vuosi, niin aika menee varmasti kyllä super nopeasti! Pitää varmaan aika pian ryhtyä myös tuumasta toimeen kaikkien hankintojen kanssa. Isoimmat asiat saadaan täällä onneksi lainattua ystäviltä, koska emme tosiaan tiedä kauan tulemme olemaan vielä Sveitsissä vauvan syntymän jälkeen. Siksi tänne on aivan turha tässä vaiheessa haalia kauheata määrää tavaraa, vaan yritetään pärjätä ihan vaan pakollisilla jutuilla. Tätä varten sain onneksi laadittua listan siskon sekä muutaman ystävän avulla, joka oli nyt jo iso apu itsessään. Mitä kaikkea olisi teidän must have -listalla vastasyntyneelle vauvalle?