BEST MORNING
Lifestyle
Photos of me by Hanna Väyrynen
GINA TRICOT Cap
LEXINGTON Bomber
LIDL Cashmere sweater
ADIDAS Leggings
ADIDAS Shoes
SAINT LAURENT Backpack
BECKSÖNDERGAARD Scarf
Olen aina ollut maailman huonoin aamuihminen. Tykkään valvoa sekä nukkua myöhään ja olen ollut sellainen ihan pienestä saakka. Joskus jostain kuulin, että tämä saattaa johtua täysin siitä, että joidenkin ihmisten melatoniinin tuotto alkaa vaan huomattavasti myöhemmin illalla kuin muilla, joka sitten erottelee aamu- ja iltaihmiset toisistaan. Noh, joka tapauksessa itse olen aina ollut enemmän iltaihminen, mutta eilisen aamun perusteella ymmärrän taas paremmin mistä aamihmiset aina jauhavat!
Heräsin itselleni aikasin 6.45 ja marssin suoraan salille tekemään aamuaerobisen. Päivä oli täynnä kaikkea ja tämä oli oikeastaan ainoa rako tehdä päivän treeni. Ei useammille mikään erikoinen juttu, mutta jos tunnet minut, niin tiedät tämän olevan äärimmäisen harvinainen aika nähdä minua ainakaan salilla! Tehokkaan puolen tunnin mäkikävelyn jälkeen hyppäsin hetkeksi saunaan ja valmistauduin päivään ihanan rauhallisella salilla. Vitsit miten hyvä fiilis oli, vaikka olin ihan pihalla matkalla salille.
Salilta suuntasin suoraan Löylyyn Elloksen ihanaan aamupalahetkeen ja vaikka keli oli mitä harmain ja märin, niin silti suupielet olivat ihan korvissa. Varsinkin kun astuin Löylyyn sisälle ja pääsin nauttimaan aamupalani takkatulen ääreen ja isoista ikkunoista näkyi pelkästään ulkona raivoava meri. Oli jotenkin niin tunnelmallista, että aion ehdottomasti seuraavanakin myrskypäivänä suunnatta Löylyn sohville löhöilemään. Kello oli vasta 9, mutta minusta tuntui, että olin saanut jo hurjan paljon kaikkea aikaiseksi.
Päivä sujuikin jotenkin yllättävän tehokkaalla temmolla loppuun saakka ja illalla uni tuli myös ennätysvauhti kylään! Pitää oikeasti alkaa harkitsemaan esimerkiksi treenien sijoittamista useammin myös aamuihin eilisen päivän perusteella. Se jotenkin starttasi päivän superpositiivisella sävyllä, joka jatkui koko päivän läpi. Yksi erävoitto täältä siis aamuihmisille.
Oletko itse ilta- vai aamuihminen tai oletko muuttunut jossain kohtaa elämää enemmän aamuihmiseksi? Tämä ei kohdallani ole varmasti kovinkaan todennäköistä, mutta kaikkien muiden kokemukset kiinnostavat! Myös vinkkejä parempiin ja virkeämpiin aamuihin otetaan innolla vastaan. :)
//I'm definitely no morning person, but yesterday morning was so on point that for the first time I could see myself enjoying early mornings more often! I started the day with a sweaty exercise at 7am and than went to the sauna for a while. After that I went to Löyly for the Ellos breakfast event and had my morning tea (and pancakes) by the fireplace and just sat there admiring the stormy sea. I felt so great and the day had only just began! Felt really good the entire day actually, so I have to admit that maybe the morning people are on to something. Have to give it a go more often!//